Yönetici mi lider mi olduğunuz nasıl anlaşılır?

Bir işletmede orta düzey bir rol koparırsanız bir sonraki adımda bir yönetici olabilirsiniz. Ama bir lider olabilir misiniz? İkisi arasında fark var mı diye düşünebilirsiniz. Evet, ikisi arasında fark var. Hangi kategoriye girdiğiniz günlük etkileşimde bulunduğunuz insanlara ilham verip veremediğinizle alakalı.  Forbes, yöneticileri liderlerden ayıran bazı temel nitelikleri tespit etti. Kariyerinizdeki bir sonraki adımı atmaya hazır mısınız? İçinde bulunduğunuz kategoriyi bulmak için aşağıdaki basit soruları cevaplayın.

 

Kendini Yansıtıyor musun?

Günlük görevlerinizden ne kadar geri adım atarsınız, kendi çalışma kalitenize ve stilinize yansıtır mısınız? Forbes’e göre, yöneticiler geleneksel olarak dışarıya odaklanmışken, liderler kendilerini daha çok biliyor ve sürekli gelişmeye devam etmenin önemli olduğuna inanıyorlar.

 

Çalışanların kendi rollerini yaratmaları gerektiğine inanıyor musunuz?

İş rolleri hakkında düşünme biçimi, liderlik veya yönetim tarzınız hakkında çok şey söylüyor. Yöneticiler sıkı bir iş tanımına uyarlar ve belirlenen rollerini yerine getiren çalışanların değerli görürler; öte yandan liderler insanları iş tanımının ötesine geçirmeyi ve kendi rollerini yaratmaları için inisiyatif kullanmalarını tercih eder.

 

Vizyonunuz nedir?

Liderlerin tanımlanmış bir vizyonu vardır ve etrafındaki kişileri kapsayan hedeflerini paylaşarak onları heyecanlandırmaya çalışırlar. Diğer yandan, yöneticiler mekanik görevlere odaklanır ve günlük işlerin planlanacağından emin olurlar. Yani yöneticiler çok daha görev odaklı çalışırlar.

 

Enerji üzerindeki yeteneklere değer veriyor musunuz?

Yöneticiler, çalışanların değiştirilebilir olduklarına ve yetenek setinde temel istihdam kararlarına bağlı kalırlar. Lider doğan insanların en önemli özelliği, insanların özgeçmiş yeteneklerine ve doğal enerjilerine daha yakından bakmalarıdır. Liderler, verilecek rol için kültürel uygunluğunun çok iyi olduğuna inandıkları insanlara ekstra eğitim gerektirse dahi yatırım yaparken, yöneticiler bu işi yapacak aday ararlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir