İşverenlerin yeni mezunlarda aradığı beceri.

 

Yeni üniversite mezunları iş bulma ümidiyle sözel becerilerini geliştirmek isterler. Yapılan araştırmaya göre yeni işe alınanlar için işverenler sözel becerilerin yazılı, görsel ve elektronik iletişim becerilerinden daha gerekli olduğunu tanımlamaktadır.

Iowa State Üniversitesi İletişim Fakültesin’den Tina Coffelt “Yazdığımızdan daha fazla konuşuyoruz ve hemen hemen bu konuşma şekli karşılıklı konuşma biçiminde. Bu sadece, işi başarmak için yapmamız gereken bir şey.” Şeklinde özetliyor.

Ve ekliyor. “Diğer iletişim biçimleri da fazla odaklanma vardır ve daha fazla stratejik.  Elbette sözlü iletişimin de bazı yanı stratejiktir. Ancak zaman zaman  bir müşteri gelir veya iş arkadaşınızla koridorda konuşurken orada sadece daha fazla sözlü iletişim var.”

Bu sözel becerilere kişiler arası iletişim, sunum yapma dinleme becerileri ve ekip çalışması da dahil.

Elektronik becerilerin önemi artarken araştırmada 2. Sırada yer aldı. Görsel iletişim becerilerinden ise nadiren bahsedildi. Coffelt bunun birkaç olası nedeninin olabileceğinden bahsediyor.

Bazı mesleklerde görsel becerinin az olduğunu gözlemleyebilirsiniz ve diğer iletişim becerilerine destek biçimindedir. Elektronik becerin ise -e-mail ve telefon gibi- bazı işverenler için daha az önemli olabilmektedir.

Araştırma İşletme, sağlık bilimleri ve sosyal çalışmalar alanında 52 işveren arasında yapılmıştır. Her işverene iletişim tipi, sıklığı ve iletişim şekli soruları yöneltilmiş 165 farklı iletişim biçimi saptanmıştır.

Öğrenciler nasıl hazırlanmalı?

Coffelt bütün iletişim becerilerinin harmanlanarak, bu becerilerin iş hayatında nasıl kullanacağını yansıtan tek bir ders yaklaşımına gidilmesi gerektiğinden bahsediyor.

İlk olarak odaklanılması gereken İngilizce yazma dersi, topluluk önünde konuşma dersi veya kişilerarası iletişim dersidir.

Öğrenciler üniversiteye başlamadan önce alacakları iletişim derslerin müfredatlarının hazır olduğundan emin olmalılar. Üniversitedeki eğitmenler ise bu öğrencilere bu konuda yardımcı olabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir